Τρίτη 30 Μαρτίου 2010

Τραγικός ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π., 0-0 με τη Škoda Ξάνθη Α.Ο.

Σ’ ένα κακό ματς στο Στάδιο Γεώργιος Καραϊσκάκης, ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. έμεινε στο 0-0 με την Škoda Ξάνθη Α.Ο. κι έχασε όποιες ελπίδες τίτλου διατηρούσε. Όσο για την έδρα των πρωταθλητών, μόνο απροσπέλαστη δεν είναι φέτος, καθώς ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. γνώρισε δυο ήττες και παραχώρησε τέσσερις ισοπαλίες, που του στέρησαν 14 ολόκληρους βαθμούς...

Το παιχνίδι ξεκίνησε με φάση για τον Ολυμπιακό Σ.Φ.Π. μόλις στο 2', ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η δυσκολία να κάνουν παιχνίδι οι γηπεδούχοι ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής και μόνο με κάποιες ατομικές προσπάθειες δημιουργήθηκαν κάποιες φάσεις με τον LuaLua να έχει ένα καλό σουτ στο 25’. Με τον Ολυμπιακό Σ.Φ.Π. να έχει φλύαρη υπεροχή, φτάσαμε στο ημίχρονο χωρίς να δημιουργηθεί άλλη φάση.

Στην επανάληψη, οι ''ερυθρόλευκοι'' μπήκαν αποφασισμένοι να πιέσουν πιο ψηλά, να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις και να σημειώσουν κάποιο τέρμα κι έφτασαν μια ανάσα από το να το καταφέρουν στο 53' με τον Gspurning να κάνει την απόκρουση του αγώνα στην κεφαλιά του Μήτρογλου.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. ζήτησε πέναλτι, όταν η κεφαλιά του Żewłakow έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Dátolo βρήκε στο χέρι του Σουάνη, όμως ο Παμπορίδης έδειξε ''παίζεται''. Η ομάδα του Božidar Bandović έγινε λίγο πιο δραστήρια με την είσοδο του Óscar González αντί του Ιωάννη Παπαδόπουλου, ο Πάντος μπήκε αντί του Τοροσίδη κι όλος ο Ολυμπιακός βγήκε μπροστά για να σημειώσει ένα γκολ, όμως αυτό δεν ήρθε ποτέ.

Ο Santo, που επέστρεψε από τραυματισμό μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στη θέση του Μήτρογλου, όμως δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του. Από την άλλη, οι ακρίτες λίγο έλειψε να σκοράρουν στο 75', αλλά ο Σουάνης προσπάθησε να περάσει και τον Νικοπολίδη με τη μπάλα να φεύγει άουτ από το κακό κοντρόλ του επιθετικού της Škoda Ξάνθης A.O. και να χάνεται μεγάλη ευκαιρία.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 90'+2 όταν ο LuaLua βγήκε απέναντι από τον Gspurning, είχε όλο το χρόνο να διαλέξει γωνία και να πλασάρει, όμως σούταρε πάνω στον γκολκίπερ της Škoda Ξάνθης A.O.

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Škoda Ξάνθη A.O.           0-0

Οι Συνθέσεις
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Božidar Bandović): Νικοπολίδης, Παπαδόπουλος Αβρ., Żewłakow, Raúl Bravo, Τοροσίδης (66' Πάντος), Παπαδόπουλος Ι. (60' Óscar González), Στολτίδης, Dátolo, LuaLua, Μήτρογλου (83' Santo), Derbyshire.

Škoda Ξάνθη Α.Ο. (Νίκος Κεχαγιάς): Gspurning, Βάλλας, Κωστούλας, Μπέρτος, Jaggy, Štrba, Poy, Quintana (90'+1 Al-Saifi), Zieńczuk (59' Σουάνης), Stângă, Buga (72' Βασιλακάκης).

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Škoda Ξάνθη A.O. 6-1 (5.10.1997)