Δευτέρα 22 Μαρτίου 2010

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-1: Μεγάλη Νίκη στο Ο.Α.Κ.Α.

Στο ''καμίνι'' του Ο.Α.Κ.Α., ο Πρωταθλητής δεν δείλιασε. Ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. θριάμβευσε με 0-1 επί του Παναθηναϊκού Α.Ο. χθες, στο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής της Super League με σκόρερ τον Derbyshire στο 67'.

Οι ''ερυθρόλευκοι'' άντεξαν στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Παναθηναϊκός Α.Ο. ήταν κυρίαρχος και έχασε πολλές μεγάλες ευκαιρίες και ''χτύπησαν'' στο τελευταίο 25λεπτο με το γκολ του Derbyshire. Οι ''πράσινοι'' έχασαν ευκαιρίες, είχαν δύο δοκάρια (30' Σαλπιγγίδης, 71' Cissé), αλλά στο τέλος ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π., που είχε και αυτός δοκάρι με τον Μήτρογλου στο 83' μπορούσε να φτάσει σε μεγαλύτερο σκορ. Επεισοδιακός ο αγώνας με πολλά αντικείμενα προς τους παίκτες των πρωταθλητών, δύο μικρές διακοπές σε προσπάθειες εκτέλεσης κόρνερ και αρκετά νεύρα μεταξύ των παικτών.

Ο Παναθηναϊκός Α.Ο. ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο. Είχε εξαρχής την κατοχή και την πρωτοβουλία και ιδίως μετά το 20’ επέβαλε πλήρως το ρυθμό του, με άξονες από αριστερά τον κεφάτο Leto και τον Simão να δεσπόζει στο κέντρο, ανακόπτοντας κάθε ενέργεια του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. Οι γηπεδούχοι είχαν ήδη απειλήσει από νωρίς (2' Κατσουράνης, 15' Βύντρα) και έχασαν τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το ημίχρονο, με τους Cissé στο 28', Βύντρα στο 31', Gilberto Silva στο 34' να αγγίζουν το 1-0 και τον Σαλπιγγίδη να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Νικοπολίδη στο 30'.

Στο ίδιο διάστημα ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. ήταν περισσότερο παθητικός, έχοντας απειλήσει στο 6' με τον Τοροσίδη και με μοναδική αξιοσημείωτη επιθετική ενέργεια τη σέντρα-σουτ του Dátolo στο 38'. Ο Μήτρογλου ήταν κλεισμένος, ενώ LuaLua και Dátolo δεν απειλούσαν, όπως από την άλλη πλευρά και ο Cissé που ήταν καλά κλεισμένος.

Ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. ξεκίνησε το β' ημίχρονο χωρίς τον Mellberg, που έδωσε λόγω τραυματισμού τη θέση του στον Żewłakow, με τον Bandović να ολοκληρώνει μόλις στο 63' τις αλλαγές του, βάζοντας και τους Derbyshire (αντί Γιάννη Παπαδόπουλου) και  Óscar González (αντί Dátolo). Το ''ερυθρόλευκο'' σύστημα ήταν 4-4-2 πλέον, την ώρα που η πρωτοβουλία του Παναθηναϊκού Α.Ο. είχε εξασθενήσει.

Ένα τρίλεπτο ξέσπασμα έφερε τις ευκαιρίες των Gilberto Silva στο 60', Leto στο 61' και Βύντρα στο 63', με τον Ολυμπιακό Σ.Φ.Π., που είχε πιο επιθετικές τάσεις σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο να απειλεί με τον Μήτρογλου στο 65' και  να φτάνει στο γκολ με τον Derbyshire στο 67'.

Ο Νιόπλιας έριξε στο ματς Νίνη και Rukavina (αντί των Simão και Καραγκούνη), ο Παναθηναϊκός Α.Ο. πίεσε και το ματς απέκτησε τρελό ρυθμό. Οι ''πράσινοι'' είχαν δοκάρι με τον Cissé στο 71' αλλά και πολλά κενά στην άμυνα, με τους πρωταθλητές να έχουν αυτοί δύο μεγάλες ευκαιρίες (κυρίως στις αντεπιθέσεις) με Óscar González στο 81' και Derbyshire στο 73', με κορυφαία το δοκάρι του Μήτρογλου στο 83'.

Οι τελευταίες προσπάθειες του ''τριφυλλιού'' δεν είχαν αποτέλεσμα και η μεγάλη ''ερυθρόλευκη'' νίκη ήταν γεγονός, που θα μπορούσε να είναι με 0-2 στο τετ-α-τετ του LuaLua στις καθυστερήσεις.

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.     0-1 (0-0)
67' Derbyshire.

Παναθηναϊκός Α.Ο. (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Σεϊταρίδης (67' 'Gabriel'-Gabriel Rodrigues dos Santos), Βύντρα, Kanté, Κατσουράνης, 'Simão'-Simão Mate Junior (70' Νίνης), Gilberto Silva, Καραγκούνης (80' Rukavina), Leto, Σαλπιγγίδης, Cissé.

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Božidar Bandović): Νικοπολίδης, Παπαδόπουλος Αβρ., Mellberg (46' Żewłakow), Raúl Bravo, Τοροσίδης, Στολτίδης, Μαρέσκα, Παπαδόπουλος Ι. (55' Derbyshire), LuaLua, Dátolo (63' Óscar González), Μήτρογλου.