Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2009

Νίκησε, αλλά δεν έπεισε

Μια αφηνιασμένη στο β' ημιχρονο Εθνική συνέτριψε με 5-2 τη Λετονία χθες στο Ο.Α.Κ.Α. και ουσιαστικά κατέκτησε τη 2η θέση στον δεύτερο προκριματικό όμιλο για το 2010 FIFA World Cup South Africa™. Ο Θεοφάνης Γκέκας σημείωσε 4 γκολ!!!
Η Εθνική ξεκίνησε υπέροχα, αφού άνοιξε το σκορ μόλις στο 4' με τον Γκέκα, όμως  ο Maris Verpakovskis νίκησε δύο φορές τον Τζόρβα για να στείλει τη Λετονία στο ημίχρονο προηγούμενη με 1-2.

Με το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, στο 46' ο διαιτητής Έβρεμπο κατελόγισε αυστηρό πέναλτι υπέρ της Εθνικής Ελλάδας, σε σύγκρουση του Σαμαρά με τον Kļava, και ο Γκέκας έκανε το 2-2.
Ο επιθετικός της Λεβερκούζεν έκανε χατ-τρικ στο 57' ολοκληρώνοντας την ανατροπή, ο Γιώργος Σαμαράς έκανε το 4-2 με θεαματικό ανάποδο ψαλίδι στο 73', ενώ στις καθυστερήσεις ο Γκέκας έγραψε το τελικό 5-2 με το τέταρτο προσωπικό του γκολ.

Με το αποτέλεσμα αυτό, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε στους 17 βαθμούς και έχει πλέον τον πρώτο λόγο για την κατάληψη της 2η θέσης που οδηγεί στα πλέι-οφ (αρκεί η νίκη στο τελευταίο παχνίδι κόντρα στο Λουξεμβούργο στο Ο.Α.Κ.Α.), ενώ έχει και ελπίδες ακόμα και σε απευθείας πρόκριση σε περίπτωση που νικήσει το Λουξεμβούργο και ταυτόχρονα η Ελβετία ηττηθεί εντός έδρας από το Ισραήλ.

Ελλάδα - Λετονία 5-2 (1-2)
4', 47', 57', 91' Γκέκας, 73' Σαμαράς - 12', 40' Verpakovskis
Οι συνθέσεις:
Ελλάδα (Ότο Ρεχάγκελ): Τζόρβας, Μόρας, Παπασταθόπουλος, Σεϊταρίδης, Τοροσίδης, Καραγκούνης (88' Πλιάτσικας), Τζιόλης (46' Πατσατζόγλου), Κατσουράνης, Γκέκας, Σαμαράς, Σαλπιγγίδης (46' Αμανατίδης)

Λετονία (Aleksandrs Starkovs): Vaņins, Kļava, Ivanovs, Kačanovs, Gorkšs, Koļesņičenko, Laizāns, Cauņa, Rubins (78' Soloņicins), Verpakovskis, Karlsons (71' Grebis)

Διαιτητής: Tom Hennig Øvrebø (Νορβηγία)