Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2009

Ο Dudu Cearense ''λύτρωσε'' τον Ολυμπιακό Σ.Φ.Π.

Με εντυπωσιακό γκολ του Dudu Cearense στο 85' ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. επικράτησε δύσκολα χθες με 2-1 του Γ.Σ. Λύττου-Εργοτέλη στο Στάδιο Γεώργιος Καραϊσκάκης για την 8η αγωνιστική της Super League, και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι ''ερυθρόλευκοι'' έπαιξαν με τη φωτιά απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο, ο οποίος προηγήθηκε με τον Sashiashvili στο 23o λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά-ασίστ του Beto.
Το πρώτο ημίχρονο πλησίαζε προς το τέλος, όμως ο Μήτρογλου στο 37' έπαιξε ωραία το 1-2 με τον Dudu Cearense και με άψογο αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη, κάνοντας το 1-1.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν ίδιο με του α' ημιχρόνου. Ο Γ.Σ. Λύττος-Εργοτέλης μπήκε δυνατά, χωρίς άγχος ενώ οι γηπεδούχοι ήταν χαλαροί. Ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. άρχισε όλο και περισσότερο να εντείνει τις προσπάθειές του, ενώ οι φιλοξενούμενοι σε κάθε ευκαιρία απειλούσαν με αντεπιθέσεις για το 1-2.

Η λήξη του αγώνα πλησίαζε και όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. θα χάσει δύο ακόμη πολύτιμους βαθμούς στην έδρα του. Όμως ο Dudu Cearense με εντυπωσιακό βολ πλανέ στο 84',  μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του Αβραάμ Παπαδόπουλου και σέντρα του Γκαλίτσιου από τα δεξιά, έκανε το 2-1 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Γ.Σ. Λύττος-Εργοτέλης Ηρακλείου    2-1 (1-1)
37' Μήτρογλου, 84' Dudu Cearense - 23' Sashiashvili.

Συνθέσεις
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Zico): Νικοπολίδης, Παπαδόπουλος Αβρ., Mellberg, Τοροσίδης (46' Γκαλίτσιος), Raúl Bravo, Dudu Cearense, Maresca, Στολτίδης (63' Zairi), Óscar González (81' Ledesma), Galletti, Μήτρογλου.

Γ.Σ. Λύττος-Εργοτέλης Ηρακλείου (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Hieblinger, Sashiashvili, 'Junior'-Manoel de Oliveira da Silva Júnior, Ρουμπάκης, 'Beto'-Gilberto Galdino dos Santos (73΄ Κορδονούρης), Česnauskis, Γελαδάρης, Ορφανός, Verpakovskis (66΄ Leal), Romano (82΄ Ogunsoto).