Πέμπτη 15 Οκτωβρίου 2009

Αγγαρεία η Εθνική με το Λουξεμβούργο

Μια Εθνική Ελλάδας βγαλμένη από τα ''παλιά'' κατάφερε να επικρατήσει με 2-1! του Λουξεμβούργου, παίρνοντας τελικά τη δεύτερη θέση στον δεύτερο προκριματικό όμιλο για το 2010 FIFA World Cup South Africa™.
Στα πλέι-οφ, στο γκρουπ των ισχυρών η Ελλάδα. Ουκρανία, Ιρλανδία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη και Σλοβενία οι πιθανοί αντίπαλοί μας.

Στα πλέι-οφ θα διεκδικήσει τελικά η Εθνική Ελλάδας την πρόκριση σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου για 2η φορά στην ιστορία της η Εθνική Ελλάδος.. Την Δευτέρα 19.10.2009 στις 15:00 στα γραφεία της U.E.F.A. στη Ζυρίχη θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση για τον αντίπαλό μας στις διπλές αναμετρήσεις που θα διεξαχθούν στις 14 και 18 Νοεμβρίου.

Το παιχνίδι από άποψη θεάματος ήταν μέτριο. Η Εθνική ξεκίνησε πολύ νωχελικά και μέχρι το 30ο λεπτό αναλώθηκε σε κάποιες άσκοπες επιθετικές προσπάθειες. Το λεπτό αυτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καραγκούνη, ο Τοροσίδης με κεφαλιά από την μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ για την Ελλάδα. Τρία λεπτά αργότερα ο Καραγκούνης αυτή τη φορά εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή και ο Γκέκας με γυριστή κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 44' τραυματίστηκε ο Κυργιάκος που δεν θα αγωνισθεί στα παιχνίδια του Νοεμβρίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνέχιζε να κυλά στο ίδιο τέμπο και παρά την αποβολή του Payal στο 58' δεν άλλαξε τίποτα ως το τέλος εκτός από κάποια σουτ του Καραγκούνη και κάποιες ευκαιρίες του Σαλπιγγίδη και του Γκέκα.

Στο 90' ο Αβραάμ Παπαδόπουλος στην προσπάθεια να απομακρύνει σέντρα του Leweck, άθελά του την έστειλε στα δίχτυα του Σηφάκη για το τελικό 2-1.

Ελλάδα - Λουξεμβούργο 2-1 (2-0)
30' Τοροσίδης, 33' Γκέκας - 90' αυτ. Παπαδόπουλος

Οι συνθέσεις:
Ελλάδα (Ότο Ρεχάγκελ): Σηφάκης, Πατσατζόγλου, Σπυρόπουλος, Βύντρα (82' Νίνης), Τοροσίδης, Κυργιάκος (44' Μόρας), Αβραάμ Παπαδόπουλος, Φωτάκης (46' Πλιάτσικας), Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Γκέκας.

Λουξεμβούργο (Guy Hellers): Joubert, Kintziger (80' Martino), Blaise, Hoffmann, Strasser, Mutsch, Jaenisch (46' Leweck), Peters, Bettmer, Payal, Kitenge (73' Pupovac).

Διαιτητής: Darko Ceferin (Σλοβακία)