Τρίτη 2 Φεβρουαρίου 2010

''Ζωντανός'' ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π., πέρασε με 0-1 από τη Νέα Σμύρνη

Μετά από 21 ημέρες (1 ήττα, 1 ισοπαλία) ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. επέστρεψε στις νίκες, με άκρως επεισοδιακό τρόπο, για την 20η αγωνιστική της Super League. Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν προχθές πολύ δύσκολα του Πανιωνίου Γ.Σ.Σ. στη Νέα Σμύρνη με 0-1, με το πρώτο φετινό γκολ του Derbyshire μόλις στο 7ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες ήθελαν για διαφορετικούς λόγους να πάρουν το τρίποντο και από τα πρώτα λεπτά ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός. Οι "ερυθρόλευκοι" μπήκαν πιο δυνατά και αποφασισμένοι να αιφνιδιάσουν τον Πανιώνιο και τα κατάφεραν. Από το 7', η ομάδα του Božidar Bandović κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με... θύτη τον Matt Derbyshire.

Όλα βέβαια, ξεκίνησαν από σέντρα του Raúl Bravo από τα αριστερά και τραγικό λάθος του Casteglione, που στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστρωσε στον Άγγλο επιθετικό του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π., ο οποίος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά.

Στο 15' ο tolo προσπάθησε να εκτελέσει κόρνερ και κάπου εκεί πήρε την πρώτη... γεύση από ελληνικό πρωτάθλημα. Κροτίδες και αντικείμενα έπεσαν δίπλα από τον Αργεντινό που τελικά εκτέλεσε το κόρνερ με την τρίτη, έχοντας συντροφιά του και ένα καπνογόνο.

Η τρίλεπτη διακοπή "πάγωσε" τον ρυθμό και αυτό φυσικά ήταν εις βάρος του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π., που τα επόμενα λεπτά είδε για πρώτη φορά τον Πανιώνιο Γ.Σ.Σ. να τον απειλεί. Συγκεκριμένα, στο 20' οι Νεοσμυρνιώτες έχασαν σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όμως η προβολή του Βalaban έπειτα από μπαλιά του Μανιάτη χτύπησε στο κεφάλι του Νικοπολίδη.

Στο 25' οι γηπεδούχοι έκαναν για δεύτερη φορά αισθητή την παρουσία τους στα "ερυθρόλευκα" καρέ, όμως το σουτ του Νικολάου δεν ήταν καλό και το 0-1 έμεινε...

Από 'κει και πέρα, ο ρυθμός έπεσε, οι δύο ομάδες έριξαν στροφές και οι σημαντικότερες ευκαιρίες προήλθαν από εκτελέσεις φάουλ. Στο 29' ο Zairi ανάγκασε τον Becerra να διώξει σε κόρνερ, ενώ στο 32' ο Νικοπολίδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το φάουλ του Balaban.

Και ενώ το πρώτο ημίχρονο πλησιάζε προς την λήξη και όλα έδειχναν πως τίποτα δεν θα αλλάξει, οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν μια ανάσα από το 0-2. Στο 35' ο Στολτίδης πήρε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Dátolo, όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Becerra.

Στο 36' οι Πειραιώτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα, και όχι άδικα, όταν ο Σκούφαλης χτύπησε με τον αγκώνα τον Derbyshire στο πρόσωπο, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν έδωσε ούτε καν κίτρινη. Αυτό ήταν και το τελευταίο αξιοσημείωτο για το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, το σκηνικό ήταν εντελώς διαφορετικό, εξαιτίας τριών γεγονότων. Το πρώτο ήταν η αλλαγή του Derbyshire (δεν μπορούσε να συνεχίσει) που την θέση του πήρε ο Santo, το δεύτερο η αποβολή του Dátolo και το τρίτο τα επεισόδια που έφεραν 9λεπτη διακοπή.

Για το πρώτο ευθύνεται ο Σκούφαλης που είχε χτυπήσει τον Derbyshire στο 36', όμως στα υπόλοιπα δύο μίλησε η... επιπολαιότητα. Στο 51' ο Αργεντινός εμπόδισε τον Μανιάτη να εκτελέσει φάουλ και πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα ο αγώνας να πάρει φωτιά. Δεν ήθελαν πολύ και οι οπαδοί του Πανιωνίου Γ.Σ.Σ. να... ξεφύγουν και ήρθε η διακοπή της αναμέτρησης για 9 λεπτά.

Όταν τελικά ο διαιτητής επέστρεψε από τα αποδυτήρια, τίποτα δεν ήταν ίδιο! Οι Νεοσμυρνιώτες είχαν πάρει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και κυνηγούσαν το γκολ. Δεν άργησαν μάλιστα, να βγουν στην επίθεση και γίνουν απειλητικοί μπροστά στην εστία του Νικοπολίδη.

Πηγή κινδύνου για την ομάδα του Bandović ήταν ο Balaban. Ο Κροάτης επιθετικός είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες στο 65' και στο 77', όμως δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Το παιχνίδι πλησίαζε προς το τέλος, με τον Πανιώνιο Γ.Σ.Σ. να πιέζει ασφυκτικά και τον Ολυμπιακό Σ.Φ.Π. να προσπαθεί να κρατήσει το 0-1 με νύχια και με δόντια.

Στο 85' μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το πετύχουν γκολ με τον Kukec, όμως ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφσάιντ (σωστά όπως φάνηκε από το ριπλέι). Οι Νεοσμυρνιώτες διαμαρτυρήθηκαν και στο 89', όταν ο Mellberg βρήκε τον Γουνδουλάκη μέσα στην περιοχή, όμως ο άσος του Πανιωνίου φάνηκε πως προσπάθησε να εκβιάσει τον διαιτητή.

Στις καθυστερήσεις, οι παίκτες του Πανιώνιου Γ.Σ.Σ. έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση, όμως η προβολή του Στολτίδη δεν κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του και ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. κράτησε το 0-1 μέχρι το τέλος.

Πανιώνιος Γ.Σ.Σ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.           0-1 (0-1)
7' Derbyshire.

Συνθέσεις
Πανιώνιος Γ.Σ.Σ. (Άκης Μάντζιος): Βecerra Alguacil, Μανιάτης, Wellington Baroni, Latka, 'Omo'-Souleiman Akim Omolade, Casteglione (78' Kukec), Σιόβας (46' Buval), Σκούφαλης (65' Γουνδουλάκης), Riera, Balaban, Νικολάου.

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Božidar Bandović): Νικοπολίδης, Παπαδόπουλος Αβρ., Mellberg, Raúl Bravo, Τοροσίδης, Στολτίδης, Dudu Cearense (68' Ledesma), Maresca (53' Leonardo), Zairi, Dátolo, Derbyshire (46' Santo).