Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2009

''Αυτοκτόνησε'' ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. στα Ιωάννινα

Τι κι αν στο 80' είχε προβάδισμα με 0-2, ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. δεν κατάφερε χθες να φύγει από τα Ιωάννινα με τη νίκη αφού ο Π.Α.Σ. Γιάννινα με δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο του ''έκλεψε'' μέσα από τα χέρια δύο πολύτιμους βαθμούς. 2-2 το τελικό σκορ με μεγάλη ανατροπή από τους γηπεδούχους που τα έδωσαν όλα.

Το παιχνίδι, που διεξήχθη στο Εθνικό Στάδιο ''Ζωσιμάδες'' είχε πολύ καλό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, με τον Ολυμπιακό Σ.Φ.Π. μάλιστα να φτάνει κοντά σ' ένα γρήγορο γκολ δίχως όμως να το πετυχαίνει. Όλα ξεκίνησαν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 3', με τον Στολτίδη να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας του Π.Α.Σ. Γιάννινα και την λανθασμένη έξοδο του Ελευθερόπουλου, όμως από ευνοϊκή θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του ματς, ξύπνησαν και δεν άργησαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Νικοπολίδη, χάνοντας 2 καλές ευκαιρίες.  Στα επόμενα λεπτά οι παίκτες του Ζίcο κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και πέτυχαν το γκολ που άλλαξε την εικόνα του ματς. Δράστης ήταν ο Żewłakow, όπου στο 23' με εξαιρετική ψηλοκρεμαστή κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ελευθερόπουλου που δεν μπορούσε αντιδράσει.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας με λιγότερο άγχος πλέον και πιο ανάλαφρα πόδια ανέβασαν την απόδοσή τους, δημιούργησαν μεγάλες ευκαιρίες να διερύνουν το προβάδισμά τους, όμως τις σπατάλησαν. Τρανό παράδειγμα η φάση στο 32' όπου ο Óscar González από κοντινή θέση από αριστερά αντί να πλασάρει θέλησε με δυνατό σουτ να κάνει το 0-2 όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Το ίδιο έκανε και ο Dudu Cearense στο 34' όπου ανενόχλητος από το σημείο του πέναλτι ήθελε να σκοράρει εντυπωσιακά με γυριστό σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό άλλαξε άρδην, με τους Γιαννιώτες να μπαίνουν δυνατά και αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Δεν άργησαν μάλιστα να γίνουν και απειλητικοί με τον Κανακούδη να σουτάρει στο 46' και τον Νικοπολίδη να διώχνει τον κίνδυνο.

Και ενώ οι Γιαννιώτες έψαχναν το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης, οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά (69') όμως βρήκαν απέναντί τους έναν πρώην τους. Ο λόγος για τον Ελευθερόπουλο που με τρομερή επέμβαση έδιωξε την κεφαλιά του Dudu Cearense από κοντινή θέση και κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Τρία λεπτά αργότερα (72') ο "Ελέ" λίγο έλειψε από σωτήρας να γίνει μοιραίος όταν έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του όμως για καλή του τύχη το σουτ του Maresca χτύπησε σε σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Οι δύο αυτές φάσεις ανέβασαν την ψυχολογία των "ερυθρολεύκων" και το 0-2 ήταν θέμα χρόνου. Συγκεκριμένα στο 80' ο Μήτρογλου βγήκε τετ α τετ με τον Ελευθερόπουλο και με άψογο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, όμως ο Τζάνης είχε διαφορετική άποψη. Ο άσος του Π.Α.Σ. Γιάννινα στο 83' με εξαιρετικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νικοπολίδη και έβαλε την ομάδα του και πάλι στο παιχνίδι. Τη μεγάλη ανατροπή ολοκλήρωσε ο Bakayoko στο 90', με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2 και έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Π.Α.Σ. Γιάννινα - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.         2-2 (0-1)
83' Τζάνης, 90' Bakayoko - 23' Żewłakow, 80' Μήτρογλου.

Συνθέσεις
Π.Α.Σ. Γιάννινα (Παράσχος Γεώργιος): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Scardovelli, Κώτσιος, Majstorović (67' Κοντογουλίδης), Μπαλάφας, Μενδρινός, Κανακούδης (82' Buján), Τζάνης, Dimbala (77' Bakayoko), Σαϊτιώτης.

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Zico): Νικοπολίδης, Żewłakow, Mellberg, Raúl Bravo, Γκαλίτσιος, Dudu Cearense, Στολτίδης (74' Παπαδόπουλος I.), Maresca, Óscar González (82' Domi), Zairi, Μήτρογλου.

Ιστορία των αναμετρήσεων - Πρωτάθλημα Ελλάδας
Π.Α.Σ. Γιάννινα - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

1974-75   0-2   (13η αγωνιστική                   - 12.01.1975)
1975-76   3-0   (14η αγωνιστική                   - 25.01.1976)
1976-77   0-1   (  8η αγωνιστική                   - 21.11.1976)
1977-78   1-0   (  8η αγωνιστική                   - 06.11.1977)
1978-79   0-1   (23η αγωνιστική                   - 11.03.1979)
1979-80   1-1   (20η αγωνιστική                   - 10.02.1980)
1980-81   1-1   (26η αγωνιστική                   - 05.04.1981)
1981-82   2-1   (13η αγωνιστική                   - 27.12.1981)
1982-83   1-1   (27η αγωνιστική                   - 01.05.1983)
1983-84   1-1   (18η αγωνιστική                   - 29.01.1984)
1985-86   3-1   (17η αγωνιστική                   - 26.01.1986)
1986-87   0-2   (28η αγωνιστική                   - 24.05.1987)
1990-91   0-0   (24η αγωνιστική                   - 24.03.1991)
2000-01   1-5   (26η αγωνιστική                   - 22.04.2001)
2002-03   0-3   (28η αγωνιστική                   - 04.05.2003)
2009-10   2-2   (11η αγωνιστική                   - 21.11.2009)

Σύνολα
Σε επίπεδο Α' Εθνικής και Super League, χθες αναμετρήθηκαν για 16η φορά με γηπεδούχο τον Π.Α.Σ. Γιάννινα.
16 αγώνες - 4 νίκες Π.Α.Σ. Γιάννινα - 6 ισοπαλίες - 6 νίκες Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.