Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2009

Ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. ''πέρασε'' από το Περιστέρι με γκολ για Όσκαρ

Έπαιζε χωρίς 9 βασικούς παίκτες, προερχόταν από τον απρόσμενο αποκλεισμό στο Κύπελλο, ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. όμως με ηγέτη τον Galletti, αλλά και με το νέο αίμα να ανταποκρίνεται, έδειξε πως έχει την ψυχή του πρωταθλητή και με γκολ του Óscar González στο 80' πήρε τη νίκη στο Περιστέρι για την 9η αγωνιστική της Super League, και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι νταμπλούχοι παρά τις απουσίες ξεκίνησαν δυνατά και παραλίγο να αιφνιδιάσουν με τον Μήτρογλου στο 2'. Ο Έλληνας επιθετικός απέφυγε τον Αποστολόπουλο, μπήκε στη μεγάλη περιοχή όμως το σουτ απέκρουσε ο Μιχαηλίδης. Κι αν το παιχνίδι ξεκίνησε με καλύτερες προϋποθέσεις η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη... Χρειάστηκε να περάσουν αρκετά λεπτά για να δούμε άλλες φάσεις αφού ο ρυθμός και το θέαμα δεν ήταν καλό ως το τέλος του ημιχρόνου.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0 και τους οπαδούς τους να αρχίζουν τον πόλεμο. Οπαδοί του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. κατευθύνθηκαν προς την καφετέρια του γηπέδου και εκεί υπήρξε ανταλλαγή αντικειμένων με τους οπαδούς του Α.Π.Σ. Ατρόμητου Αθηνών. Οι δυνάμεις των Μ.Α.Τ. έφεραν την ηρεμία και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καθυστέρηση περίπου 12 λεπτών.

Στην επανάληψη το σκηνικό έμοιαζε έντονα μ' αυτό του πρώτου μέρους, αφού οι παίκτες του Zico μπήκαν ορεξάτοι, έπαιξαν καλύτερα και ήταν αποφασισμένοι να πετύχουν τη νίκη. Και αν και ο Μήτρογλου έχασε κλασικές ευκαιρίες, τελικά  τα κατάφεραν. Δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (80') ο Galletti σέρβιρε από τα αριστερά και ο Óscar González με αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και τους οπαδούς του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. που έδωσαν το παρών στο Δημοτικό Γήπεδο Περιστερίου στα ουράνια. Στο 89' ο Galletti, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το τραγικό λάθος του Μιχαηλίδη και με ανάποδο ψαλίδι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα όμως ο τερματοφύλακας του Α.Π.Σ. Ατρόμητου Αθηνών τo διόρθωσε και έδιωξε σε κόρνερ.

Στα συν του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. η απόδοση των νεαρών Κατσικογιάννη, Σοϊλέδη (βασικοί) και Φετφατζίδη (αλλαγή), του οποίου ήταν η πρώτη συμμετοχή με την πρώτη ομάδα.

Α.Π.Σ. Ατρόμητος Αθηνών - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.    0-1 (0-0)