Τρίτη 26 Ιανουαρίου 2010

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2009-10 ΤΗΕ END, 0-1 από τον Π.Α.Ο.Κ.

Μετά την Α.Ε.Κ., και ο Π.Α.Ο.Κ. κατάφερε να πετύχει μια τεράστια νίκη με 0-1 στο Στάδιο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", προχθές, για τη 19η αγωνιστική της Super League. Έντονες αποδοκιμασίες κατά Σωκράτη Κόκκαλη και παικτών και ορισμένα σπασμένα καθίσματα, ο απολογισμός της ήττας για τον Ολυμπιακό Σ.Φ.Π. που... παραπαίει!

Στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, ο ρυθμός ήταν χαμηλός, πολλές πάσες στο χώρο του κέντρου, αρκετά λάθη και από ουσία τίποτα. Παρόλα αυτά στο 16' η ατμόσφαιρα ζεστάθηκε κάπως, με τον Maresca να χάνει την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα. Ο Ιταλός εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο τοίχος, όμως έκανε νέο σουτ και ανάγκασε τον Χαλκιά να διώξει σε κόρνερ.

Oι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και το θέαμα ήταν μέτριο. Και ενώ φαινόταν πως όλο το ημίχρονο θα κυλήσει κάπως έτσι, μια υποδειγματική αντεπίθεση από τους παίκτες του Fernando Santos, έφτασε στον Π.Α.Ο.Κ. για να πάρει το προβάδισμα και να "παγώσει" το ήδη παγωμένο "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

Οι φιλοξενούμενοι με τρεις πάσες κατάφεραν να φτάσουν στην εστία του Νικοπολίδη και μάλιστα να τον νικήσουν. Ο Vieirinha έδωσε στον Ivić, εκείνος έβγαλε τετ α τετ τον Edinho και ο Πορτογάλος στην πρώτη του εμφάνιση στο ελληνικό πρωτάθλημα με την φανέλα του Π.Α.Ο.Κ., σκόραρε και ξεσήκωσε τον πάγκο της ομάδας του. Υποδειγματική αποτελεσματικότητα από τον Δικέφαλο του Βορρά.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. έδειχναν ανίκανοι να αντιδράσουν, ο Π.Α.Ο.Κ. ήταν πολύ καλά διαβασμένος και τα λεπτά περνούσαν εις βάρος των γηπεδούχων. Πολλά λάθη, επιπόλαιες ενέργεις και καθόλου ουσία, από τους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. που είχαν πέσει στην... παγίδα του Π.Α.Ο.Κ. και άκουσαν τις αποδοκιμασίες των οπαδών τους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν... υπνωτίσει τους Πειραιώτες, ροκάνιζαν τον χρόνο και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια δίχως να απειληθούν και με προβάδισμα ενός γκολ.

Στην επανάληψη, ο Bandović προσπάθησε να διορθώσει την κακή εικόνα που παρουσίασε ο Ολυμπιακός στα πρώτα 45 λεπτά και έβαλε στον αγωνιστικό χώρο δύο μεγάλα όπλα του. Ο Jesús Alberto Dátolo έκανε "ερυθρόλευκη" πρεμιέρα αντικαθιστώντας τον "αόρατο" Óscar González και ο LuaLua πέρασε στην θέση του αρνητικού Zairi.

Πράγματι, ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. παρουσιάστηκε πιο φρέσκος, πιο ορεξάτος και πιο παθιασμένος στο δεύτερο μέρος, όμως και πάλι δεν έβρισκε εύκολα διαδρόμους για να απειλήσει τον Χαλκιά.

Μια εξαιρετική ατομική ενέργεια του Dátolo, δείγμα της μεγάλης κλάσης του και ο... κινητικός LuaLua, ανέβασαν την ψυχολογία των Πειραιωτών. Ο Κονγκολέζος επιθετικός είχε μάλιστα και την πρώτη ευκαιρία του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. στο δεύτερο μέρος, όμως το σουτ του στο 53' κατέληξε στην αγκαλιά του Χαλκιά.

Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Π.Α.Ο.Κ. συνέχισαν το έξυπνο παιχνίδι τους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αλάνθαστοι στην άμυνα, περίμεναν τον Ολυμπιακό Σ.Φ.Π. και όποτε έβρισκαν ευκαιρία χτυπούσαν στις αντεπιθέσεις. Στο 67' μάλιστα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της και να κλειδώσει μια μεγάλη νίκη. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Pablo Garcia, ο Vieirinha πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π., όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, αφού χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη.

Οι παίκτες του Π.Α.Ο.Κ. δεν σταμάτησαν εκεί, αφού στην επόμενη φάση είχε νέα καλή στιγμή, όμως το σουτ του Edinho πέρασε άουτ. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει άγρια ομορφία και στο 69' ήταν σειρά του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. να απειλήσει και να χάσει μια εξαιρετική ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο LuaLua έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, όμως ο Τοροσίδης αφύλαχτος από το ύψος του πέναλτι δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ και ο Χαλκιάς μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Από κει και πέρα, τα λεπτά περνούσαν, με τον Π.Α.Ο.Κ. να μην... ανησυχεί και τους "ερυθρολεύκους" να μην πιστεύουν στην ανατροπή. Το παιχνίδι τελείωσε με τον Δικέφαλο μεγάλο νικητή και τους οπαδούς του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. να αποδοκιμάζουν τον Σωκράτη Κόκκαλη μ' ένα σωρό συνθήματα.

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ.       0-1 (0-1)
20' Edinho.

Οι Συνθέσεις
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Božidar Bandović): Νικοπολίδης, Παπαδόπουλος Αβρ., Mellberg, Raúl Bravo, Γκαλίτσιος, Στολτίδης (70' Dudu Cearense), Maresca, Óscar González (46' Dátolo), Zairi (46' LuaLua), Τοροσίδης, Santo.

Π.Α.Ο.Κ. (Fernando Santos): Χαλκιάς, Μαλεζάς, Contreras, Sznaucner, Lino, Garcia, 'Vitolo'-Victor José Añino Bermúdez, Sorlin (81' Παπάζογλου), 'Vieirinha'-Adelino André Vieira Freitas (87' Κουτσιανικούλης), Ivić, 'Edinho'-Arnaldo Edi Lopes da Silva (90'+2 Cristiano Moraes Oliveira).