Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2010

Άλλη μια αγχωτική νίκη ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά κατάφερε χθες να πάρει τη νίκη, εν μέσω αποδοκιμασιών, κόντρα στην Α.Ε. Λάρισα 1964 με 2-1 για τη 17η αγωνιστική της Super League. "Έβραζε" ο κόσμος στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" με την διοίκηση αλλά και τον Zico.

Στο 6' ο Μήτρογλου θα μπορούσε να ζεστάνει από νωρίς την "παγωμένη" ατμόσφαιρα, αλλά νικήθηκε από τον Viera στο τετ α τετ και το 0-0 έμεινε. Από κει και πέρα ο ρυθμός δεν ήταν καλός, με τον Ολυμπιακό Σ.Φ.Π. να ψάχνει τρόπο να απειλήσει την Α.Ε. Λάρισα 1964 και τους φιλοξενούμενους να έχουν κλειστούς διαδρόμους και να περιμένουν ένα... ερυθρόλευκο λάθος για να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.

Τα λεπτά περνούσαν και το θέαμα ήταν φτωχό δίχως μεγάλες ευκαιρίες. Για παραπάνω από μισή ώρα δεν είδαμε μια σημαντική ευκαιρία πλην αυτής του Μήτρογλου και κάτι σουτ των Romeu στο 27' και Puri στο 28'. Τότε ήρθε το γκολ του Maresca στο 37'. Ο Ιταλός βγήκε τετ α τετ με τον Viera και έκανε το 1-0.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. δεν σταμάτησαν εκεί, αφού δύο λεπτά αργότερα (39') ο Galletti διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Όλα ξεκίνησαν από σέντρα του Γκαλίτσιου για τον Galletti, που γύρισε μέσα στην περιοχή και με σουτ έγραψε το 2-0.

Από κει και πέρα, όλα ήταν πιο εύκολα και... ρόδινα για τους Πειραιώτες που με την ψυχολογία στα ύψη και τα πόδια αρκετά κιλά ελαφρύτερα, έφταναν εύκολα στα "βυσσινί" καρέ. Το σκορ στο ημίχρονο θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο, όμως τόσο η ευκαιρία του Óscar González στο 42', όσο και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Galletti στο 44' δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.

Στην επανάληψη, οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με κεκτημένη ταχύτητα, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το σουτ του Τοροσίδη στο 48', έδειχνε πως το έργο των γηπεδούχων θα είναι εύκολο.

Οι παίκτες του Zico έριξαν άνευ λόγου και αιτία στροφές, παρουσιάσαν τα άσχημα σημάδια των δύο προηγούμενων αγώνων και οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν. Κι αν στο 60' και στο 78' ο Casas Jorge σπατάλησε τεράστια ευκαιρία να βάλει την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι, ο Romeu δεν έκανε το ίδιο στο 80'. Ο Βραζιλιάνος άσος, με σουτ στα τα όρια της μεγάλης περιοχής, νίκησε τον Νικοπολίδη, έδωσε ελπίδες για την ισοπαλία στην ομάδα του και ξανάφερε το άγχος στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με την Α.Ε. Λάρισα 1964 να πιέζει, τους "ερυθρολεύκους" να προσπαθούν να κρατήσουν τη νίκη, τον κόσμο να ανησυχεί και να αποδοκιμάζει και το 2-1 τελικά να μένει μέχρι το τέλος.

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ε. Λάρισα 1964       2-1 (2-0)
37' Maresca, 39' Galletti - 80' Romeu.

Οι Συνθέσεις
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Zico): Νικοπολίδης, Żewłakow, Mellberg, Γκαλίτσιος, Raúl Bravo, Τοροσίδης, Maresca, Óscar González (72' Santo), Leonardo (83' Ledesma), Galletti, Μήτρογλου (61' Derbyshire).

Α.Ε. Λάρισα 1964 (Μαρίνος Ουζουνίδης): Viera, Νταμπίζας, Κατσιαρός (46' Delson Ferreira), Μελίσσης, Velasco, Κυριακίδης (78' Βλασόπουλος), 'Flávio'-Flávio Pinto de Souza, 'Romeu'-Romeu Pereira dos Santos, Puri, Iglesias (65' Jesus da Silva), Casas Jorge.