Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2009

Σε Διακοπές ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π., έχασε 1-0 από τον Α.Σ. Άρη στη Θεσσαλονίκη

Στο γεμάτο πάθος και παλμό ''Κλεάνθης Βικελίδης'', ο Α.Σ. Άρης πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, νίκησε χθες 1-0 τον Ολυμπιακό Σ.Φ.Π. για την 15η αγωνιστική της Super League, τον υποχρέωσε στην πρώτη του φετινή ήττα και ανέδειξε τον Παναθηναϊκό A.O. πρωταθλητή χειμώνα.

Ο Α.Σ. Άρης ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχασε πολλές ευκαιρίες και έφτασε δίκαια στην πρώτη εντός έδρας νίκη του μετά τις 26 Σεπτεμβρίου. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. δεν ήταν καλός, είχε εμφανή προβλήματα στην ανάπτυξη, δεν ξεπέρασε την πίεση των γηπεδούχων και μοιραία γνώρισε την ήττα.

Ο Α.Σ. Άρης επέβαλε γρήγορο ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και δεν άφησε τον Ολυμπιακό Σ.Φ.Π. να αναπτυχθεί. Οι ''κίτρινοι'' πίεσαν ψηλά στη μεσαία γραμμή και αναπτύχθηκαν από τα άκρα (κυρίως δεξιά), με τους κεφάτους Javito και Calvo, αλλά και τον Koke να τραβιέται έξω από την περιοχή για να βρίσκει χώρους. Από την άλλη πλευρά οι ''ερυθρόλευκοι'' ήταν μπλοκαρισμένοι.
Ο Galletti δεν βοήθησε δημιουργικά, ο Μήτρογλου έπεσε πάνω στα δύο σέντερ-μπακ, ο Domi δεν μπορούσε να δημιουργήσει και έτσι ο Dudu Cearense ήταν μόνος, καθώς και ο Óscar González δεν πήρε πρωτοβουλίες.
Ετσι, ο Α.Σ. Άρης  είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες με τους Calvo (13', 23') και Neto (32'), με τον Νικοπολίδη να «φωνάζει παρών», ενώ απείλησαν και με τους Javito (10', 32'), Nafti (15'), Cámpora (43') και Neto (45'+1). Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. δεν έχασε τη μεγάλη ευκαιρία, αλλά είχε δύο καλά σουτ με τον Dudu Cearense (13', 27').

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Zico πέρασε τον Τοροσίδη στο δεξί άκρο της άμυνας αποσύροντας τον Γκαλίτσιο, ο οποίος είχε κίτρινη κάρτα από το 30' και αρκετά προβλήματα με τον Calvo. Ωστόσο και πάλι ο Α.Σ. Άρης πίεζε, ήταν επιθετικός και πρωταγωνιστής. Απείλησε στο 50' με τον Nafti, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Calvo στο 59', ζήτησε σωστά πέναλτι σε χέρι του Dudu Cearense στο 65' και έφτασε στο 1-0 με τον Cámpora στο 69', αξιοποιώντας τραγικά λάθη των Óscar González  και Νικοπολίδη.
Στο ίδιο διάστημα ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Leonardo στο 60' και προσπάθησε να βγει στην επίθεση, με τον Zico να περνά τον Zairi αντί του Leonardo στο 64' και τον Santo αντί του Óscar González,  αμέσως μετά το 1-0.

Στο τελευταίο 20λεπτο οι ''ερυθρόλευκοι'' βγήκαν σαφώς πιο μπροστά, έχασαν δύο ευκαιρίες με τους Zairi (74') και Αβραάμ Παπαδόπουλο (75'), αλλά ο Α.Σ. Άρης, που ουδέποτε κλείστηκε, αλλά έψαξε και αυτός το 2ο γκολ, κράτησε σχετικά άνετα το 1-0, ενώ έφτασε κοντά στο 2-0 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Koke. Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν για τον Ολυμπιακό Σ.Φ.Π. με την ευκαιρία του Τοροσίδη στο 95'.

Α.Σ. Άρης - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.           1-0 (0-0)
69' Cámpora.

Συνθέσεις
Α.Σ. Άρης (Héctor Raúl Cúper): Σηφάκης, Neto, Arano, Ronaldo Guiaro, Nasuti, Nafti, Πρίττας, Calvo (84' Pitu), Javito (90' Ρόβας), Cámpora (90'+2 Λαμπριάκος), Koke.

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Zico): Νικοπολίδης, Żewłakow, Παπαδόπουλος Αβρ., Raúl Bravo, Γκαλίτσιος (46' Τοροσίδης), Domi, Dudu Cearense, Leonardo (64' Zairi), Galletti, Óscar González (70' Santo), Μήτρογλου.